top of page
IMG_4677.jpg

Nereden Nereye

POLEN'in 2016 yılından bugüne hikâyesi

  • Facebook
  • Instagram

Hikâyemiz

Permakültürün temel ilkeleri olan ‘‘dünyayı gözet, insanı gözet, ihtiyaç ve ürün fazlasını vakfet’’ şiarıyla yola çıkan POLEN tohumu, Özlem Şekercioğlu Lesport tarafından 2016’nın Ocak ayında İstanbul’da atıldı. Bunu, 2016 ve 2017 yaz aylarında Fethiye'nin Yanıklar Köyü'nde çocuklar ve ebeveynleriyle çok dilli ve kültürlü ilk buluşmalar izledi. Bu buluşmalar, İstanbul’da Kokopelli Şehirde’deki çember, STUDIO-X’teki etkinlik, Cumhuriyet Köy’de POLEN’e açılan altı dönümlük arazide düzenlenen pikniklerle devam etti. Tüm bu faaliyetler süresince çocuklar sanatla buluşmanın yanı sıra, gündelik hayata ve ortak karar alma süreçlerine dahil oldular, yaşamsal beceriler kazandılar ve paydaşlar arasında sağlam dostluklar oluştu.

 

POLEN, pandemi süresince, Diyarbakır-Suriçi, "Rengârenk Umutlar Derneği" ile birlikte travmaya tanıklık etmiş çocuklar için online sanat terapileri gerçekleştirdi. Çeşitli işbirlikleri sonucunda İstanbul’da farklı kesimlerden binlerce çocuğa ulaşma fırsatı buldu. 

6 Şubat 2023’te 7,8 şiddetinde, Türkiye’de on bir şehri, onlarca kasaba ve köyü etkileyen büyük bir deprem yaşandı. Özlem Şekercioğlu Lesport, Şubat’ın son günlerinde bölgeye doğru çıktığı yolculukta, bu kentler arasında en büyük yıkıma uğrayan bölge Hatay’ın Defne ilçesi Gümüşgöze Mahallesi’nde bir çadır kurdu. Kendisi de depremden etkilenmiş Karaali ailesi tarafından kullanıma açılan narenciye bahçesinde, çocuklar için  ‘iyileşme’ çadırındaki çalışmalarımız 9 Mart 2023 günü başladı.

 

Mahalleden iki kız çocuğunun “Gümüşgöze Çocukevi” adını verdiği çadırda pek çok gönüllü eğitmen, müzisyen, sanat terapisti, şair, sinemacı, ressam, heykeltıraş ile permakültür tasarımcısı; İstanbul, İzmir, Urfa, Avustralya, Paris, New York, Lyon gibi pek çok farklı bölgeden davet edilerek çocuklarla buluştu. Bahçe, POLEN’in filizlendiği, hayata geçtiği, meyve verdiği alan oldu. Mart başında gerçekleşen ilk atölyede çocukların bir topu dahi tutamayacak denli travmatize olduklarına bizzat şahitlik eden POLEN gönüllüleri, bugüne dek devam eden yoğun çalışmalar neticesinde çocukların yavaş yavaş yeniden “çocuk olduklarını” hatırlamalarına da tanık oldular.

POLEN, küçük küçük desteklerin bir araya gelmesiyle mucizeler yaratabildiğine aylardır tanıklık ediyor. Süregelen katkılar ve dayanışma sayesinde yüzlerce çocuğun daha uzun süre hem kendilerini hem de çevrelerini iyileştirme imkânı bulacağına inancı sonsuz.

Özlem'den dinleyelim...

Yasemin Mıstıkoğlu ile Cadde TV'de yapılmış 17.07.2023 tarihli söyleşide, Özlem Şekercioğlu Lesport'nun Polen ve Gümüşgöze Çocukevi çalışmalarını anlattığı bölümü 42. dk'dan itibaren dinleyebilirsiniz. 

Yasemin Mıstıkoğlu, 22.08.2023 tarihli Cadde TV Gündem programında Özlem Şekercioğlu Lesport ile söyleşiye devam ediyor. 2:00:00'dan itibaren dinleyebilirsiniz. 

bottom of page