top of page
IMG_6720.jpg

Kim için, Kimlerle

Öncelikli hedef grubu 4-18 yaş arası çocuk ve gençler olan Polen, ileriki dönemlerde ebeveynlere, çocuklarla bağ kuran tüm yetişkinlere de katkı sunmayı hedefliyor.

IMG_8556 (1).HEIC

Polen fikrinin tohumu, 2016 yılının Ocak ayında Özlem Şekercioğlu Lesport tarafından atıldı.  Polen, 2016 ve 2017 yaz aylarında Fethiye'nin Yanıklar Köyü'nde çocuklar ve ebeveynleriyle ilk buluşmalarını gerçekleştirdi. Pandemi süresince, Diyarbakır-Suriçi, "Rengârenk Umutlar Derneği" ile birlikte travmaya tanıklık etmiş çocuklar için online sanat terapileri gerçekleştirdi. 

6 Şubat Maraş depremi sonrası ise, Hatay'ın Defne ilçesinde, değerli Karaali ailesi tarafından kullanımıza izni verilen bir narenciye bahçesine konumlanan ve adını mahalleden iki kız çocuğunun koyduğu Gümüşgöze Çocukevi ile çalışmalarına devam etti. Özlem, tüm etkinliklerinin ana planlama, kaynak yaratma ve koordinasyonunu üstlenmektedir.

Gümüşgöze Çocukevi özelinde, bölgede ikâmet eden iki kişi çalışmaların yürütülmesinde aktif görev almaktadır.

IMG_4020.jpg
IMG_8562.HEIC

POLEN’de, permakültür tasarımcıları, yazar, çizer, farklı disiplinden sanatçı, akademisyen, ekolojik mimar gibi alanında tecrübeli pek çok eğitmen, belli bir program kapsamında atölyelere sırasıyla gönüllü olarak katılmakta ve kolaylaştırıcılık yapmaktadır.

 POLEN'in Paydaşları 

Halihazırda Gümüşgöze Çocukevi'nin faaliyetleri, yerel kişi ve toplulukların gönüllü ev sahipliklerinin yanı sıra, benzer alanlarda çalışan dernek ve kuruluşların işbirlikleri ile hayata geçmiş ve desteklenmiştir. 

 

Defne Çemberi'nin kıymetli gönüllüleri Şubattan bu yana hep bir arada hareket etmese;

Defne Apollon İpekçilik ve Duman ailesi  bize evini açmasa, zor zamanlarda desteğini eksik etmese; 

Karaali Ailesi Gümüşgöze çocuklarına bahçesini açmasa;

Galatasaray Liseliler ulaşım ve kaynak desteği vermese;

Yakto Hayat Aşevi yemek ihtiyacını karşılamasa;

Solidarity Kitchen ve GSOAP/Galatasaray Ortak Akıl Platformu ve 2016''dan bu güne Polen Kolektifini maddi manevi destekleyen ve ona kaynak sağlayan tüm dostlarımız olmasa;

Sivil Düşün Gayret Fonu Eylül-Kasım 2023 arasındaki yolculuklarımızı desteklemese

Gümüşgöze Çocukevi bugüne dek sürdürülemezdi.

Devam etmekte olan Nisan-Mayıs-Haziran 2024 Gümüşgöze Çocukevi ve Gümüşgöze İlk ve Ortaokulu çocuk çalışmalarına destekleri için Postane / Allianz a teşekkür ederiz.

POLEN, aşağıda ismi geçen kişi ve organizasyonlara ayrıca teşekkür eder: 

Yenirenk Derneği

Beril Sönmez

Şiyma Barkın Kuzmin

Günnur Başar

H. Selen Akçalı

Dila Ungan Kavak

Yasemin Mıstıkoğlu (Cadde TV) 

Bütün Çocuklar Bizim Derneği

Tok Tut (Malatya Arapgir çocuk çalışmaları için)

Hatay Deprem Dayanışması 

1 Şey Bir Şeydir 

Mavi Kuş Dayanışması 

POLEN’in sosyal medya hesapları, web sitesi, fon oluşturma vb dışa dönük faaliyetleri yine organize bir grup gönüllü tarafından yürütülmektedir. Sosyal medya yönetimi ve editörlük Özlem Şekercioğlu Lesport; editörlük ve çeviri desteği İpek Ulusoy Akgül, İlknur Urkun Kelso, Merve İmer Parek; web sitesi oluşumu Banu Kanıbelli tarafından üstlenilmiştir.

IMG_6373.HEIC
bottom of page