top of page

Hayata Geçmeyi Bekliyor

POLEN, Gümüşgöze Çocukevi’nde Mart 2023'de başladığımız çalışmalarımızı yeni zeytin bahçemizde kışı çatı altında geçirebileceğimiz ekolojik bir yapı içinde devam ettirmek istiyoruz. Bu hayalimiz gerçekleşirse, yapı hem yeni iki köyün çocuklarını, hem de biz uzak şehirlerden gelen eğitmenleri ağırlayabilecek.

"Mahalleden iki kız çocuğunun  ‘Gümüşgöze Çocukevi’ adını verdiği bahçemizde son altı aydır pek çok gönüllü eğitmen, müzisyen, sanat terapisti, şair, sinemacı, ressam, heykeltraş ile Permakültür tasarımcılarını; İstanbul, İzmir, Urfa, Lyon gibi pek çok farklı bölgeden davet ederek çocuklarla buluşturdum. Mart başında yaptığım ilk atölyede çocukların bir topu dahi tutamayacak denli travmatize olduklarına bizzat şahit oldum. 6 aydır gönüllü süren yoğun çalışmalar neticesinde çocuklar yavaş yavaş yeniden ‘çocuk olduklarını’ hatırladılar. Bu iyileşme ve üretime yeni iki köy çocuklarını da (Samankaya ve Yeşilpınar) katarak taşınacağımız yeni bir bahçede devam edebilmesi için çabalıyoruz. Bize ve yaptıklarımıza inanan, kendileri de depremden etkilenmiş olmalarına rağmen biz çocuk ekibini evlerinde ağırlayan Defne Apollon İpekböcekçiliği’nin bizlere gönüllü olarak açtıkları yeni zeytinlik araziye taşınabilmemiz, çadırdan çıkıp önümüzdeki kış geçirebilmemiz, çalışmalarımıza ‘bir çatı altında’ devam edebilmemiz, yeni gelecek eğitmenleri ağırlayabilmemiz için bir ekolojik yapıya ihtiyacımız var. Verceğiniz desteklerle bölgede ekolojik yapılar kuran  Yuva Project yürütücülüğünde, 36 m2 ilk bir ahşap yapı, yağmur suyu hasadı sistemi, güneş panelleri ve mobilyalarımız olacak.

 

Küçük küçük desteklerin bir araya geldikçe mucizeler yaratabildiğine altı aydır tanığım. Katkılarınızla yüzlerce çocuk daha önce hiç deneyimlemedikleri sanat pratikleri ile hem kendilerini hem de bahçemizin toprağını iyileştirme imkanı bulmaya devam edebilecek."

Özlem Şekecioğlu Lesport

bottom of page